GİB’den kritik entegrasyon hatırlatması. 1 Nisan son tarih, şakaya gelmez!

Gelir İdari Başkanlığı’ndan işletmelere, yazılım ve donanımlarını, yazar kasalarıyla 1 Nisan öncesinde entegre zorunluluklarına dair hatırlatma geldi… Yemek kartlarında ise entegrasyon zaten zorunlu, entegrasyonun şekliyle ilgili tercih, işletmelere ait.

30 Eylül 2017 tarih ve 30196 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan linkte de yer alan 483 Sıra No.lu tebliğin 8. Maddesi’ne göre; perakende mal ve hizmet satışlarının gerçekleştirilmesinde kullanılan, satış uygulama yazılımlarıyla, bunların üzerinde çalıştığı bilgisayar vb. donanımların 1 Nisan 2018’den itibaren Ödeme Kaydedici Cihazlar’la (ÖKC) bağlantılı şekilde çalışması gerekiyordu.

GİB’in yukarıdaki maddeyi hatırlatma niteliği taşıyan linkte de yer alan 6 Mart 2017 tarihli duyurusunda; satış uygulama yazılımları veya harici donanımlar kullanılarak gerçekleştirilen her bir satış veya sipariş işleminin, nesli ne olursa olsun; ÖKC’de mali değeri olan fişe dönüşmesini sağlayacak şekilde bağlantılı hale getirilmesi gerekliliğine dair bilgi de yer alıyor.

YN ÖKC'ye geçişle ilgili 21 Aralık 2017'de Resmi Gazete'de yayınlanan, linkte de yer alan yeni düzenlemeleri, yukarıda bahsi geçen konuya hiç değinilmemesine rağmen, piyasa yeni bir iptal olarak algılamıştı. Soru işaretlerini ortadan kaldırma niteliği taşıyan bu yeni duyuruya göre, bahsi geçen yazılım ve donanımları kullanan mükelleflerin, ilgili yazılım ve ÖKC firma yetkili servislerine başvurarak, entegrasyon süreçlerini 1 Nisan 2018 öncesinde tamamlamış olması gerekiyor.

Ayrıca, linkte de yer alan, 26 Aralık tarihli GMP-3, Versiyon 4'de bulabileceğiniz Madde 6.2 ve 6.3’e göre; mükelleflerin çalıştıkları yemek çeki / kartı firmaları ile YN ÖKC firması entegre olmak durumunda. Mükellefler operasyonel ihtiyaçlarına göre ister yemek kartlarının cihazı isterlerse YN ÖKC ile çalışabilirler. Buna göre yemek kartı firmaları her iki yöntemi de desteklemek zorundadır.

09 Mart 2018