Müşteri Görüşleri

Zeynep MOROĞLU

Mitte Brot; lezzet, kalite, emeğe saygı ve özeni ile şehire artı değer katmayı hedefliyor. Hep "en iyi" için çalışan, "uzman teknoloji danışmanımız" sevgili Arkhe gibi.

Zeynep MOROĞLU Mitte Brot
EMRE SARPKAN

Parantez; menüsünden, servisine, işini iyi yapmak ve 'aydınlık bir gelecek' için çalışıyor. Hayatımızı kolaylaştıran, aksamayan sistemiyle bize 'yıldızlar' yaptıran Arkhe de, en büyük yardımcımız.

EMRE SARPKAN Parantez Kurucu Ortağı
HAKAN AKALIN

Bibuçuk; kaliteli, uygun fiyatlı lezzetleri ve müdavimlerinin güveniyle büyüyen, özel bir marka. Biz de, işletme yönetiminde Arkhe'ye güvendik, daha ilk günden 'ne iyi etmişiz' dedik.

HAKAN AKALIN Bibuçuk Kurucu Ortağı
Medine SAPMAZ - Doğan SEVİL

İoki; gerçek Uzak Doğu mutfağını, uzmanından farklı bir yorum ile hazırlayan ve her detayında titizlik taşıyan bir işletme. Tüm İoki şubelerinin satış ve stok yönetimi de,aynı hassasiyeti gösteren tek ve profesyonel bir elde; Arkhe'de...

Medine SAPMAZ - Doğan SEVİL İoki Kurucu Ortaklar
Tarık BAYAZIT - Savaş ERTUNÇ

Changa; cesur ve şeffaf tavrı ile pek çok konuda ilkleri gerçekleştirdi. Tam 10 yıl önce, restoran yönetimi konusunda Arkhe'ye inandık ve bir daha ayrılmadık.

Tarık BAYAZIT - Savaş ERTUNÇ Changa Kurucu Ortaklar
Ömer NOYAN

Juno; sonuna kadar sahiplenme ve her detaya gösterilen özenle başarısını elde etti. Arkhe; elimiz, kolumuz gibi önemli bir detay, "olmazsa olmazımız". Ekibine sağladığı destek için minnettarız!

Ömer NOYAN Juno Restaurant Kurucusu
Civan ER

Herşeyiyle özel ürünler tercih ediyor olmak, Tazele'yi diğerlerinden ayıran temel fark! Satış ve tüm diğer operasyonlarımızı sorunsuz yürütüyoruz; Arkhe'yi Arkhe yapan özelliklerden biri de bu...

Civan ER Tazele Kurucu Ortağı
Kemal AŞKIN

S Cafe & Brasserie; Tekfen Holding'e bağlı olduğundan her adımda daha dikkatli, özenli ve titiz. Arkhe tercihi, bize para kazandırdı. Destek konusunda hep yanımızdalar. Doğru tercih yapmışız.

Kemal AŞKIN S Cafe & Brasserie İşletme Müdürü
Tolga SARAÇ

The Wrap; 'kalite ve samimiyet'ten ödün vermeden, 'net ve planlı' çalışarak 16 yaşını doldurdu. Arkhe ile hiç bir işe 'hazırlıksız yakalanmadık', aradığımız her an 'hep yanımızda' oldu. 

Tolga SARAÇ The Wrap Kurucusu
Mert YILMAZ - Muzaffer BERBEROĞLU

The Upper Crust'ın başarı sırrı, kesinlikle kaliteli pizzadır. İlk günden bugüne; hep iddialıydık, hala iddialıyız. Arkhe, her anlamda başarılı bir performans sergiliyor. 7/24 hizmet alabilmenin keyfini yaşıyoruz. 

Mert YILMAZ - Muzaffer BERBEROĞLU The Upper Crust Kurucu Ortaklar
İlyas GÖÇMEN

Tarihi Sarıyer Muhallebicisi; ustalarla çalışan, ürünleri katkısız, 3. kuşak bir aile işletmesi. Arkhe yerli ve tam bize göre donatılmış bir sisteme sahip, istediğimiz detayda bilgiye ulaşabiliyoruz.

İlyas GÖÇMEN Tarihi Sarıyer Muhallebicisi İşletmecisi
Sabahattin KURT

Has Kral; kraliyet ailelerine hizmet veren, babamızın müellifi olduğu büyük bir markadır. Arkhe bizim ilk göz ağrımız, iş ortağımızdır. Yurt dışı dahil açacağımız her yeni şubede Arkhe’yle çalışmaya devam edeceğiz. 

Sabahattin KURT Has Kral Hatay Sofrası Yönetici Ortağı
Tomris MARAVENT

Kalite ne kadar üst seviyede tutulursa, tercih edilme o kadar artar; Köşe Kahve bunun bir örneği. Sektörel sürecimize Arkhe ile yön verdiğimiz için mutluyuz. 

Tomris MARAVENT Köşe Kahve Kurucu Ortağı
Cavidan BOZ

Chef Edward's Cafe & Restaurant'ın sırrı, işyerinde çalışan personelden daha çok bulunmak. Aradığımızda bant kaydı yerine muhattap bulmak da Arkhe'nin en özel yanı bizce. 

Cavidan BOZ Chef Edward's Cafe & Restaurant Kurucusu
Yeliz ŞAHİN

Smyrna’nın sırrı; müdavim mekânı olması, samimi ilişkiler ve sıcak bir ev ortamı... Müşterilerimizin bizde hissettiği aile sıcaklığını biz de Arkhe için hissediyoruz. Farklı sistem de kullandık. Arkhe’yle başarıyı yakaladık!

Yeliz ŞAHİN Cafe Symrna Kurucusu
Serhat KANKUR

Zeplin’i başarıya götüren; önce konsept, sonra hayalimize, detay ve prensiplerimize sıkı sıkıya bağlı kalmamız... Arkhe’nin farklılaşan ihtiyaçlarımıza, modüler çözümler üretebiliyor olması bize daima hız ve detaylı istatistik kazandırıyor.

Serhat KANKUR Zeplin Pub & Delicatessen Kurucu Ortağı
Tuğana OKAN

Cutie Cake Co.; bir hayalin sihirli formüllerle gerçeğe dönüştüğü, iddialı, butik bir işletme. Sağlam temellerle ilerliyor, satıştan üretime, “yönetimde Arkhe” diyoruz.

Tuğana OKAN Cutie Cake Co. Kurucusu
Kenan SAVCI

Ömür; sanatkâr ustalar kullandığı çok kaliteli ürünler ve sürekli işin başında olduğumuz için başarılı. Arkhe’yle eski sistemlerde yaşanan tüm dertler sona erdi… Çözüm odaklı bir girişim olunca işletmeci başka ne ister?  

Kenan SAVCI Ömür Restaurant İşletmecisi
Vedat TUFAN

J'adore ve La Fontana’nın sırrı; çalışmayı çok sevmemiz ve işimizle barışık olmamızda saklı. Arkhe’yle 2011’de kesişti yollarımız. Sıcak paradaki kaçağı en aza indirgemenin yolu bu sistemdir; Denge’dir.

Vedat TUFAN J'adore Chocolatier & La Fontana di Trevi Kurucu Ortak
Bukan ÜNAL

İkbal’in başarı sırrı, günümüz piyasasına gelenekçi anlayışla bakarken, yenilikçi fikirlere de açık olmasıdır. Arkhe samimidir… İlgili bir ekiple sınırsız destek alabilmenin konforunu daima hissediyorsunuz. Arkhe ile çalıştığımız için çok mutluyuz.

Bukan ÜNAL İkbal Lokantacılık Franchise Direktörü
İzzet SULTANYAR

Sultanyar’ın sırrı iyi bir ekibe sahip olmak, işi bilmek ve işi severek yapmaktan geçiyor. Arkhe’yi rakiplerinden ayıran hızlılık ve kullanışlılık. 7/24 çözüm odaklı yaklaşımları, müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmaları Arkhe’yi lider kılıyor.

İzzet SULTANYAR Sultanyar Kebapçısı İşletmecisi
Burcu Sayar MERİÇ

Padoca olarak ‘işi iyi yapmak’ için çok çabalıyoruz, bunu da ‘ekip halinde’ yapıyoruz! Arkhe, hem kurulum hem de sonrasında çok destek oldu; her zaman muhatap buldum. Diğer sistemlere göre kullanımı çok daha kolay. Çok doğru karar vermişiz!

Burcu Sayar MERİÇ Padoca Kurucusu
Pelin Uğur AKÜN

Pelin’in Ekmeği’nin 2 yıldır değişmeyen ve giderek yayılan bir müşteri kitlesi var. Samimiyetimiz ve kaliteyi bozmamamız en büyük etkenlerden… Arkhe’nin farkı hizmet ve kalite/fiyat dengesinin iyiliği. Çok ilgili olmaları da önemli. Sistem kurulduğundan bu yana daimi olarak görüşüyoruz.

Pelin Uğur AKÜN Pelin’in Ekmeği Kurucusu
Volkan TANGÖR

Joker felsefesi; kendini her zaman geliştirmek, daha iyisi varsa onu yapmaktır... Arkhe’yi de bu yüzden tercih ettik...

Volkan TANGÖR Joker No:19 Kurucu Ortağı
Levent KARAMİŞE

Mise Coffee’yi farklı kılan; empati. Hepimizin müşteri gibi davranması, kendimize yapılmasını istemediğimiz şeyleri müşterilerimize yaşatmamaya çalışması. Sektörün dinamiklerini bilen, yerinde çözüm üreten, nazik ve anlayışlı bir ekip olması Arkhe’yi tercih sebebi oldu. Bu özellikleri bir arada bulmak oldukça zor…

Levent KARAMİŞE Mise Coffee Kurucusu
Çetin ÖZTÜRK

Hidden Garden’ın başarısı tabi ki kullandığımız malzemeler ama 
bunlardan farklı ve klasik olan; ‘işini sevmek’. Arkhe’yi rakiplerinden ayıran en büyük özellik ise; sürekli ilgilenen, düzenli olarak arayan, güler yüzlü, çalışkan ekibi… 

Çetin ÖZTÜRK Hidden Garden Restaurant Kurucusu
Murat Deniz TEMEL

Alaf’ın farkı, değişkenliğe adapte olabilmesi, günlük ürünlere göre menüler çıkartabiliyor olması, masanın nabzını çok iyi tartıyor olması. Doğru bir fiyat ve fiyatın üstünde bir performans! Arkhe ile birleştiğimiz nokta bu.

Murat Deniz TEMEL Alaf Kurucusu ve Şefi
Tarkan ŞAHİN

Hayat Cihangir; başkalaşıma karşı duruşunu koruyabilen, hala eski İstanbullular’ın bekledikleri meyhane anlayışıyla hizmet verebilen bir işletme. Önemli olan aradığımda ulaşabilmek ve işe karşı tutum. Arkhe’den istediğim ilgiyi fazlasıyla görüyorum.

Tarkan ŞAHİN Hayat Cihangir Kurucusu
Jeffrey TUCKER

Primi; Balat’taki ilk İtalyan Lokantası. Tüm makarna ve soslarımız; doğal, katkısız ve kendi üretimimiz.  Arkhe, partnerimiz. Onsuz nerede olduğumuzu bilmeyecek ve geleceğe yönelik planlar yapamayacağız.

Jeffrey TUCKER Primi Balat Kurucu Ortağı
Malisa ROGOVA

Bi Nevi Deli’nin en önemli özelliği, yavaş ama emin adımlarla büyümesi. Arkhe’nin ise kaliteli hizmeti. “İşletmemizin beyni Arkhe oldu” diyebiliriz.

Malisa ROGOVA Bi Nevi Deli İdari İşler Yöneticisi
Eren NOYAN

The Badau, alan olarak Türkiye’de inşaa edilmiş en büyük caz kulübü. Sahne donanımı ve insan kapasitesi olarakta. Mutfakla sahneyi bir arada var edense, tek. “Arkhe” demek; benim için “ekip” demek.

Eren NOYAN The Badau Kurucusu
Özay ÇINAR

Pandeli’nin diğer işletmelerden farkı; işletme anlayışımızın istikrar üzerine kurulu olması. Arkhe'nin farkı da hızla dönüş yapmaları ve çözüm odaklı yaklaşımları.

Özay ÇINAR Pandeli İşletme Müdürü
Erman GİRGİN

Kriterler; kaliteli adlandırılmak, sevilen marka olmak ve sektörde bilinmekse, evet Bröd başarılıdır. Arkhe ekibinin desteği hep yanımızda. Fiyat performans olarak da açık ara önde.

Erman GİRGİN Bröd Kurucu Ortağı
Ömer DURUK

Backhaus; 23 yıllık ekmekçilik ve pastacılık ile 40 yıllık restorancılık deneyimimizin titiz birleşimidir. Şube satış ve siparişlerimiz ise; teknoloji, hizmet ve ekip gücüne inandığımız Arkhe’ye emanet…

Ömer DURUK Backhaus Yönetici Ortağı