Yazar kasa Pos cihazınızı seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın son tebliğine göre işletmelerin Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihaz (YN ÖKC) geçişi zorunlu hale geldi. YN ÖKC’nin donanım bölümü olan, ‘cihaz’ın seçimi konusu, piyasadaki marka ve modellerin çeşitliliği, kampanyaların çokluğu dolayısıyla ilk bakışta karmaşık gelebilir. Cihazı seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Hangi özellik, ne işe yarıyor? İşletmelerin başarısını doğrudan etkileyen yazar kasa pos cihazlarının özelliklerine göz atmaya ne dersiniz?

- Seçeceğiniz yazar kasa pos veya seyyar yazar kasa posların garanti kapsamının uzunluğu, satın alma sonrasında çıkabilecek sorunlar anlamında önemlidir.

- Garanti kapsamı uzun olmasına rağmen, servis ağı yetersiz cihazlar da satın alım sonrasında baş ağrıtabilir. Geniş teknik servis ağı olan ve satış sonrası hizmetleri güçlü, kurumsal şirketlerin markalarının tercih edilmesinde faydalı olur. Kalitesi düşük, ucuz cihazların bozulması, ancak satış sonrası servis yetersizlikleri nedeniyle cihazın tamir ettirilememesi sorunu yaşanabilir.

- Yazar kasa pos cihazının pillerinin uzun şarj sürelerinin olması önemli bir avantaj sağlayacaktır. 30 saat üzeri çalışabilen veya en az 200 satış yapabilen pil süresi olan cihazların seçilmesi faydalıdır. Aksi taktirde cihazın çok sık şarj edilmesi gerekecek, bu süre içinde de cihaz kullanılamayacaktır.

- Yazar kasa pos cihazları, GSM kartları ile çalışır. Bulunduğunuz bölgede servis sağlayıcıların çekim gücüne göre, seçtiğiniz cihazın hangi servis sağlayıcının hattını kullandığını öğrenmeniz, gerekli ise değişmesini talep etmeniz gerekebilir.

- Kablosuz cihazlar, teknolojisinin yeniliği anlamında önemlidir. Şehre uzak ya da bodrum katı gibi çekim gücü düşük alanlarda işlem öncesi sinyal kontrolünde fayda vardır.

- Alınacak yazar kasa pos cihazının, anlaşmalı bankalar ağının geniş olması da, daha geniş müşteri kitlesine sahip olması adına avantaj sağlayacaktır.

- Piyasada yoğunlukla kullanılan yemek çeki firmalarıyla entegrasyon özelliği, pos cihazı seçiminde mutlaka aranmalıdır.

- Mali bilgilerinizi saklayabilme zamanının uzunluğu aslında kullanım yoğunluğuyla ilgilidir. Yazılan her fiş üzerindeki satırlar, mali hafıza kapasitesini düşürür. Piyasada hali hazırda satışa sunulan cihazlar, 3 milyon satır ile 60 milyon satır arasında farklı kapasitelerde mali hafıza imkanı sunmaktadır. Ortalama günde 200 işlem yapan bir işletme, mali hafızaya yılda 1,5 milyon satır kayıt yapar. Seçim yaparken işlem yoğunluğunuzu göze alarak mali hafızası yüksek bir cihaz tercih etmelisiniz.

- Seyyar yazar kasa posların hafif olması kullanım açısından fayda sağlayacaktır. Özellikle uzun süreli, yoğun çalışma saatlerinde, ağır cihazlar motivasyonu düşürür, kullanımı zorlaştırır.

- Cihazın slibi yazma hızı, işlemin tamamlanma hızına etkisi dolayısıyla önemlidir.

- Suya, düşme ve çarpma gibi kazalara karşı dayanıklılık, cihazın başına gelebilecek kazalara karşı ömrünü uzatan özelliklerdendir.

- Bilgisayar programlarıyla entegre çalışan cihazlar, yıllık veya aylık aidatlar alırlar. Cihaz alırken komisyon oranını öğrenmenizde fayda var.

Cihazınızı satın alırken aklınıza takılan her türlü soru için bize ulaşabilirsiniz.

04 Mayıs 2018