Poşete beyan ve tuş hatırlatması

1 Ocak tarihinden bu yana uygulamaya geçen halk arasındaki adı 'poşet kanunu' ülke genelinde tepki çekmeye devam ediyor. Tüm yayın organları ve sosyal medyada geniş yer bulan uygulama, protesto amaçlı markete eşekle gitmeye kadar vardı. Ancak dünyada, gelişmiş ülkerlerde son derece yaygın olan; gerek ekonomik gerekse toplum ve çevre sağlığı bakımından çok önemli bu uygulamaya, hep birlikte destek vermemiz gerek.

Beyan etmeyi unutmayın!
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın sitesinden duyurduğu, uyulmaması halinde ciddi cezai yaptırımları bulunan poşet uygulamasına beyanın ilk adımı, atikambalaj.csb.gov.tr adresinden oluşturulacak kullanıcı adı ve şifreyle giriş yapılarak gerçekleşecek.
Örneğin Nisan satışlarına ilişkin beyanname 15 Mayıs'a kadar verilecek. Tüketiciler; tedarikçi bölümüne, önce alış yapılan firmaya ait bilgileri girerek kayıt oluşturacak. Daha sonra poşetin kg, adet, malın cinsi, kaydedilerek ve onaya gönder butonuna tıklayarak beyanını gerçekleştirilecek! Ödemesi ise beyan dönemini takip eden 2.ayın sonuna kadar yapılabilecek. Özetle, yukarıdaki örneğe göre ödeme haziran ayı sonuna kadar yapılacak.

Poşet tuşu açmayı unutmayın!
Hali hazırda kullanmakta olduğunuz ödeme kaydedici cihazınıza 'poşet tuşu' açmayı lütfen unutmayın.

07 Ocak 2019
Poşete beyan ve tuş hatırlatması