En iyi yol “Bulut Teknolojisi”

Bulut nedir, Bulut nerede? Şimdi Bulut’ta mıyız? Bunların hepsi muhtemelen duyduğunuz veya kendinize sorduğunuz sorular. "Bulut Bilişim" terimi her yerde. En basit ifadeyle Bulut Bilişim; bilgisayarınızın sabit diski yerine internet üzerinden veri ve programların depolanması ve bunlara erişilmesi anlamına gelir. “Bulut” ismi ise sadece bu bilişim uygulaması için söylenmiş bir metafor…


Zaman öyle bir noktaya geldi ki giderek daha fazla teknolojinin Bulut’a doğru hareket ettiğini görüyoruz. Geleneksel yazılım modellerinden internete geçiş son 10 yılda istikrarlı bir şekilde ivme kazandı. Geleceğe bakacak olursak, önümüzdeki 10 yıllık Bulut Bilişim, mobil cihazlar aracılığıyla her yerde işbirliği yapmanın yeni yollarını vaat ediyor.


İş Dünyası & Bulut

Bulut Teknolojisi’nden önceki dönemlere gidecek olursak, geleneksel iş uygulamaları, her zaman çok karmaşık ve pahalı olmuştur. Bunları çalıştırmak için gereken donanım ve yazılımın miktarı ve çeşitliliği ise oldukça göz korkutucu. Sistem kurmak, yapılandırmak, test etmek, çalıştırmak, güvenceye almak ve güncellemek için bir uzman ekibe ihtiyacınız var. Bu saydıklarımızı büyük kuruluşlar kendi yapıları altında uygulayabilmektedir, fakat orta ve küçük işletmelerin böyle bir şansı yok denecek kadar az. 


Bulut Bilişim sayesinde, kendi verilerinizi saklamakla gelen bu baş ağrıları ortadan kalkar, çünkü donanım ve yazılımı yönetmezsiniz. Bulut tabanlı uygulamalar günler, haftalar içinde kullanıma hazır olabilir ve çalışıyor olabilir. İşletmeler, müşteri ilişkileri yönetimi (CRM), İK, muhasebe ve daha fazlasını Bulut’ta her türlü uygulamayı çalıştırıyor. Bulut Bilişim popülaritesi arttıkça, binlerce şirket Bulut dışı ürünlerini ve hizmetlerini “Bulut Bilişim” olarak yeniden sınıflandırıyor. 

Bulut’a Ne Kadar Yakınsın?


Bazen bazı uygulamalarda “Acaba, Bulut Teknolojisi’ni mi kullanıyorum?” diye kendi kendinize sorabilirsiniz. Çünkü Bulut, neredeyse her şeyin bir parçası haline geldi. Örneğin; depolama için bir Bulut Bilişim biçimi olan Microsoft OneDrive’dan Microsoft Office 365’e kolayca sahip olabilirsiniz.  Böylece Microsoft,  Web tarayıcınız üzerinden hiçbir şey yüklemeden erişilen yalnızca Word, Excel, PowerPoint ve OneNote internet sürümleri olan bir dizi Web tabanlı uygulama olan Office Online'ı kullanmaya başlarsınız.  Başka bir örnek de Yemek Sepeti… Hem siparişi verenlerin hem de orada var olan işletme ve kuruluşların bilgilerini depolayan, yaşamımızda çok yakından bildiğimiz bir Bulut Teknolojisi. 


Özetlemek gerekirse günümüzde artık mobille yaşamımıza giren çevrimiçi Bulutlar kullanılıyor. Bulut’un olması demek, kaynakları koruma ve saklama anlamında endişelerin ortadan kalkması demek… Tabi Bulut Teknolojisi’nin olmazsa olmazı internet altyapısıdır. İnternet yoksa verilerinize ulaşamazsınız.  Özetin özeti çevrimiçi bir bağlantı ile Bulut Bilişim her yerde, her zaman yapılabilir.
 

17 Haziran 2019
En iyi yol “Bulut Teknolojisi”