Anadolu yemek kültürünün modern temsilcisi; Seraf

İsmini, Osmanlıca’da yemek yeme anlamına gelen “serf” kelimesinden alan Seraf Restaurant, bu ayki konuğumuz.

Misyonu; geçmişi ve geleneği unutmamak için yaşatmak gerekir…

Seraf; kendi toprağında yetişen ve mevsiminde toplanan sebzelerin, otlayarak beslenen hayvanların etlerinin; usta şeflerin elinde eşsiz lezzetlere dönüştüğü yemekleri, etkileyici bir ambiyansta sunuyor.

İşletme, iş dünyasının merkezinde; nar, zeytin ve mandalina ağaçlarının gölgesinde, modern mimarisiyle misafirlerini ağırlıyor.

Yemek davetleri için, 397 kişilik kapasitesiyle organizasyonlara özel hizmet de sunan Seraf; tercihe göre 30 kişiden 100 kişiye kadar uygun salonlarıyla iş yemeklerinden özel davetlere çeşitli etkinliklere ev sahipliği de yapıyor.

Seraf, satış operasyonlarını tam entegre, kesintisiz ve esnek Denge çözümleriyle yönetiyor. Gerek ‘kasada’ gerekse 'masada' ödeme işlemlerinde dört dörtlük hizmet sağlıyor, sadece ‘tek bir yazarkasa’ ile ayrıca kasa terminaline ihtiyaç duymaksızın işletme yönetimi konforunu yaşıyor.

Arkhe’ye güvenerek, Denge’li İşletmeler arasına katılan Seraf çalışanları; gelişmiş, parametrik yapısı ve işletmelere özel tasarım imkanıyla, kendilerine özel geliştirilmiş yazılımı kullanıyor gibi hissediyorlar.

Seraf yöneticileri de, Denge Mobil Rapor ile işletme dışında bile olsalar; şube, tarih veya yiyecek-içecek bazında bilgi sahibi olabiliyor.

20 Ağustos 2019
Anadolu yemek kültürünün modern temsilcisi; Seraf