Akdeniz ve Uzakdoğu mutfağının buluşma noktası

İki özel mutfağı bir araya getiren Kun Society, Denge’li işletmeler arasına katıldı. Yalnız bir restoran değil, aynı zamanda bir kulüp olan Kun, bu özelliğiyle Tarabya Marina’ya yepyeni bir soluk getiriyor.

Değerli ve çok başarılı isimleri buluşturan mekanı, işletmeci Kutsi Süer yönetiyor. Mutfak danışmanı ise Şef Emre Şen. Geniş bir suşi menüsüne sahip Kun’un suşilerinde ise ünlü Japon Şef Hiroki Takemura’nın imzası var ve yalnız akşam servis ediliyor.
Kun; şık dekorasyonu, manzarası ve etkileyici atmosferiyle iki katlı bir binada hizmet veriyor, kulüp bölümü 2. katta, giriş ancak rezervasyonla mümkün olabiliyor.

Siyah trüflü risottodan, hamburgere, karides tempura sade ve özel bir menüye sahip işletme, haftanın 7 günü misafirlerine üst düzey hizmet veriyor.

Arkhe’ye güvenen işletme satış operasyonlarını tam entegre Denge Konuk Ağırlama Sistemi’yle yönetiyor; kesintisiz ve esnek bir şekilde gerçekleşiyor.
Hem 'masada' ve hem de 'kasada' ödeme işlemlerinde dört dörtlük hizmet sunuyor.

Denge’nin gelişmiş, parametrik yapısı ve işletmelere özel tasarım özelliğiyle, kendileri için geliştirilen yazılımla çalışma konforunu yaşıyorlar.

Kun yöneticileri de, Denge Mobil Rapor ile nerede olursa olsunlar; şube, tarih veya yiyecek-içecek bazında bilgi sahibi olabiliyor.

06 Kasım 2019
Akdeniz ve Uzakdoğu mutfağının buluşma noktası