Yeni nesil yazar kasa geçiş sürecinde belirsizlik yok: Geri sayım başladı

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından, Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazlar (YN ÖKC) ile ilgili belirsizlikler, yayınlanan yeni tebliğ ile ortadan kalktı. Son tarih: 2017 sonu. Sürecin öncü firması Arkhe Yazılım Teknolojileri, 13 yıllık ödeme sistemleri deneyimiyle, geçiş sürecinde konuk ağırlama firmalarına yol gösteriyor.
 

GİB’in, ‘Kayıt Dışı Ekonomi ile Mücadele Eylem Stratejisi’ doğrultusunda, eski tip yazar kasa kullanan, perakende mal ve hizmet satışı yapan tüm ticari işletmeleri kapsayan YN ÖKC’ye geçiş süreci, artık bir sır perdesi olmaktan çıktı. 483 Sıra No’lu yeni tebliğ; 30.09.2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlandı.
 

Tebliğ, sürecin ertelendiği, yeni nesil yazarkasa kullanım zorunluluğunun biteceği gibi söylentilere noktayı koyan nitelikte. 2017 yılı sonuna kadar mükellef grubun YN ÖKC’ye geçmesi gerekiyor.
 

Yeni tebliğ; yeni işe başlayacak veya şube işyeri açacaklardan, yükümlülüklerini yerine getirmeyenlere uygulanacak cezai müeyyidelere, e-Fatura, e-Arşiv, e- Defter uygulamalarına kadar pek çok konuyu kapsıyor ve netleştiriyor. Yeni tebliğin öne çıkan bazı maddeleri özetle;
 

 1. 2016 yılı cirosu 150 Bin TL'den az olan mükellefler için, 01/01/2018 tarihinden itibaren YN ÖKC almaları zorunludur.
 2. Bankalar mobil pos vermeyecektir.
 3. YN ÖKC kullanması gerekirken mobil banka pos kullanan mükelleflerin tespiti halinde, her bir tespit için ayrı ayrı olmak üzere 213 sayılı kanunun mükerrer 355. maddesine göre özel usulsüzlük cezası uygulanacaktır.
 4. Bilgisayar bağlantılı kullanabilen FP-300 ve FT-202 YN ÖKC’ye, banka posu bağlanabilecek veya banka poslarını bilgisayara entegre ederek kullanabilecekler.
 5. E-fatura ve E-arşiv kullanmakta olan 20 adet ve üzeri yazarkasa kullanan aşağıdaki maddelerden ikisine sahip olan mükelleflerin YN ÖKC kullanımı insiyatiflerine bırakılmıştır;
  1. 2016 yılı satışları veya gayri safi iş hasılatı toplamının 10 milyon TL’yi aşması,
  2. 2016 yılı bilanço aktif toplamının 10 milyon TL’yi aşması,
  3. 2016 yılı bilanço öz sermaye veya öz kaynak toplamının 1 milyon TL’yi aşması.
    

Resmi Gazete’de yayınlanan kapsamlı tebliği detaylı incelemek için aşağıdaki linke tıklayınız. http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/09/20170930-18.htm
 

Geri sayım başlarken, yoğun ve geniş kapsamlı Ar-Ge çalışmalarıyla, sürecin en donanımlı ve öncü firması Arkhe Yazılım Teknolojileri, işletmelere rahat bir nefes aldırmayı hedefleyerek geçiş sürecinde konuk ağırlama firmalarına yol gösteriyor.
 

13 yıldır ödeme sistemleri çözümlerinde uzman Arkhe; 'ilk ve tek tam entegrasyonlu’ ürünü Denge’li Yazar Kasa Pos ile 'kasada', 'masada' ve 'kapıda' dört dörtlük hizmet konforu sunuyor; ‘tek başına pos sistemi' özelliği ile servis yapılabilen her yerde, satış olanağı sağlıyor.
 

Denge’li Yazar Kasa Pos, yoğun satış operasyonu olan tüm noktalarda, mobil pos esnekliği ve off-line çalışma hızıyla bir işletmenin, tek cihazla anlık büyüme kapasitesi olan bir sisteme kavuşmasına olanak tanıyor.
 

Bir merkeze bağlı şube terminali gibi çalışabildiği için tüm verilerin merkezde birleşmesini sağlıyor, merkezde tanımlanmış; ürün, fiyat, kampanya bilgilerini anlık olarak alıp kullanabiliyor.
 

Hesap sırasında yaşanabilecek hataları, entegre çalıştığı cihazlar üzerinde hızla düzeltebiliyor. Tüm ödemelerin anlık GİB’e ulaştığı bu yeni dönemde, Denge’li Yazar Kasa Pos’un bu özelliği de konuk ağırlama şirketlerine büyük kolaylık sağlıyor.
 

Denge’li Yazar Kasa, ‘kapıda’ satışla ilgili detayların tamamını da yönetebilme becerisine sahip… Paket servis hizmeti veren işletmelerin yüzünü güldüren bu özelliği ile ‘kapıda; teslim saatinin kayıt altına alınması, adisyon düzeltmelerinin on-line sisteme yansıması ve daha birçok önemli işlemi anında yerine getirebiliyor.
 

Bir başka pos sistemine ihtiyaç duymadan çalışabilen Denge’li Yazar Kasa, kantinden, köşe başı büfesine, plaj ve benzeri pek çok seyyar satış noktasında kullanılabiliyor.
 

Denge’li Yazar Kasa, sadece eft-pos yazar kasa yatırımı yaparak yüzlerce gelir merkezinin on-line yönetimini mümkün hale getiriyor. İşletmelerin, bir POS sistemine ihtiyaç duymadan, POS sistemi kullanan işletme konforuna erişmelerini sağlıyor. Bu özellikleriyle Denge’li Yazar Kasa Pos, geri dönüşümü en hızlı yeni nesil yazar kasa pos çözümü…
 

Tasarlanabilir ekran yapısıyla kullanıcı dostu bir ara yüz imkanı sağlıyor. Her işletme, kendi operasyonuna göre özelleştirmeler yapabiliyor.
 

Denge’li Yazar Kasa Pos, 7/24 destek garantisi ile satışa sunuluyor.
 

Güçlü ekibi, ileri teknolojisi ve Denge markasıyla konuk ağırlama sektörüne özel çözümler sunan Arkhe, yeni nesil yazar kasada devrim niteliği taşıyan ürünü ile tüm perakende satış sektörü ihtiyaçlarına yanıt verebilecek yapıda.
 

Denge ile restoran, lokanta, bar ve yemek sektörü işletmeleri güç kazanıyor.

Yeni nesil yazar kasa geçiş sürecinde belirsizlik yok: Geri sayım başladı